Projekty książek, albumów i identyfikacji wizualnej wystaw  Jerzego Olka

Książka jako galeria dla sztuki


Data realizacji:
od 2013

Klient:
Jerzy Olek

Zadanie

Profesor Jerzy Olek jest polskim artystą i teoretykiem sztuki. Jak sam o sobie pisze: „Sensy w sztuce konstruuje drogą dekonstrukcyjnych analiz destrukcji, dokaonując demontażu formy i demistyfikując przypisywane jej znaczenia; dekomponując iluzje i kultywując deiluzje odwołuje się do pryncypiów demoderny.”

Dla profesora każda spacja ma znaczenie i nic nie umknie jego czujności, dokładności i ekstremalnej wręcz precyzji patrzenia. Nic nie powinno przeszkadzać w odbiorze jego prac, dlatego każdy element dekoracyny, który nic nie wnosi do treści powinien być z automatu usuwany. Jedynie projekt surowy, milimalistyczny i elegancki może być odpowiednim tłem dla prac, niczym biała ściana w galerii sztuki.  

Realizacja

Z profesorem Jerzym Olkiem mamy za sobą już kilka lat bardzo twórczej i owocnej współpracy. Mam przyjemność być odpowiedzialna za projekt i skład kilkunastu jego książek. W zależności od wielkości projektu decydujemy się na jeden z dwóch rozmiarów używanych przez niego publikacji: mały, kieszonkowy kwadrat, lub duży, wąski prostokąt. Wszystkie publikacje utrzymane są w analogicznej estetyce, dominuje tutaj symetria, geometryczne kształty i skrupulatnie złożony tekst. Oprócz projektu i składu zajmuję się również korektą graficzną ilustracji.

Przy takich pracach artystycznych projekt graficzny powinien stanowić wyłącznie tło, odpowiedni kontekst dla ilustracji. Same rozwiązania graficznie nie powinny wizualnie konkurować z pracami artystycznymi, co nie znaczy, że projekt nie jest ważny, może być pomijany. Przy tak minimalistycznym podejściu każda przestrzeń pomiędzy literami ma znaczenie, każde światło pomiędzy wyrazami powinno być przemyślane i świadomie układane na szpalcie tekstu.

Uważam ją za bardzo dobrego grafika i typografa. Cenię jej wysoką kulturę projektową – doskonałe wyczucie formy, oszczędność środków i wyrafinowany estetycznie minimalizm.
Niezwykle istotnym atutem Urszuli Kluz-Knopek jest solidność i terminowość oraz profesjonalizm na każdym etapie współpracy. Znaczenie ma również to, że jest osobą szczerą i życzliwą

Jerzy Olek
artysta i teoretyk sztuki

czytaj dalej

Youtube
Vimeo
Google Maps