Print design

Książki artysty Jerzego Olka

Zadanie

Profesor Jerzy Olek jest polskim artystą i teoretykiem sztuki. Jak sam o sobie pisze: „Sensy w sztuce konstruuje drogą dekonstrukcyjnych analiz destrukcji, dokonując demontażu formy i demistyfikując przypisywane jej znaczenia; dekomponując iluzje i kultywując deiluzje odwołuje się do pryncypiów demoderny.” Dla profesora każda spacja ma znaczenie i nic nie umknie jego czujności, dokładności i ekstremalnej wręcz precyzji patrzenia.

Realizacja

Z profesorem Jerzym Olkiem mamy za sobą już kilka lat bardzo twórczej i owocnej współpracy. Mam przyjemność być odpowiedzialna za projekt i skład kilkunastu jego książek. W zależności od wielkości projektu decydujemy się na jeden z dwóch rozmiarów używanych przez niego publikacji: mały, kieszonkowy kwadrat, lub duży, wąski prostokąt. Wszystkie publikacje utrzymane są w analogicznej estetyce, dominuje tutaj symetria, geometryczne kształty i skrupulatnie złożony tekst. Oprócz projektu i składu zajmuję się również korektą graficzną ilustracji.

Przy takich pracach artystycznych projekt graficzny powinien stanowić wyłącznie tło, odpowiedni kontekst dla ilustracji. Same rozwiązania graficznie nie powinny wizualnie konkurować z pracami artystycznymi, co nie znaczy, że projekt nie jest ważny, może być pomijany. Przy tak minimalistycznym podejściu każda przestrzeń pomiędzy literami ma znaczenie, każde światło pomiędzy wyrazami powinno być przemyślane i świadomie układane na szpalcie tekstu.


Data realizacji:
od 2013


Klient:
Jerzy Olek, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Galeria Miejska w Arsenale

Youtube
Vimeo
Google Maps