Projekt albumu dla Yasu Suzuki

Zastosowanie rozwiązań drukarskich nawiązujących do treści książki


Data realizacji:
2017

Klient:
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Zadanie

Yasu Suzuka jest japońskim artystą zajmującym się szczególnym rodzajem fotografii tzw. fotografii otworkowej. Fotografuje przy pomocy aparatu camera obscura, gdzie światło wpada przez małą dziurkę w pudełku na ściankę, na której umieszczony jest materiał światłoczuły. To bardzo trudny sposób robienia fotografii, który wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia od fotografującego. Yasu Suzuka swoje fotografie wykonuje w różnych miejscach na świecie, do których prowadzą go wróżby wskazujące odpowiednie szerokości geograficzne.
Miałam przyjemność pracować nad albumem prac artysty wydawanym przy okazji jego wystawy indywidualnej w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Realizacja

Koncepcja albumu opierała się na nawiązaniu do procesu fotografowania aparatem typu pinhole. Pinhole to dosłownie pudełko z dziurką i materiałem światłoczułym, jednak to dzięki temu prostemu otworowi powstaje cała magia fotografii. Na każdej lewej stronie rozkładówki, na złotym tle pojawia się więc dziurka, biały punk, która jest lustrzanym odbiciem słońca pojawiającego się na fotografii obok. Wybrałam kolor złoty, by podkreślić wagę światła słonecznego, które jest głównym elementem fotografii artysty. Sam format albumu jest podyktowany formatem materiału światłoczułego, na jakim pracuje Suzuka. Wszystkie teksty pojawiające się w albumie napisane są delikatnym i eleganckim krojem pisma, który daje poczucie otwartej przestrzeni i jest stosownym tłem do bogactwa barw i świetlnych plam pojawiających się na fotografiach.

Youtube
Vimeo
Google Maps